ISO 50001 EnYS Danışmanlığı

ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi ile verimliliğinizi standartlaştırın. Kurumunuzda ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemine geçerek tüketiminizi izleyin, bakımlarınızı düzenli yapın, çalışan farkındalığını artırın, Enerji Performansınızı sürekli iyileştirin ve teşviklerden yararlanın.

Broşür

Şirketimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tanıtım dosyalarımızı indirin.

BROCHURE.DOC
1.25M
BROCHURE.PDF
3.81M

Birlikte Çalışmaya
Ne Dersiniz?

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 1-2 iş günü içinde size geri döneceğiz. Ya da şimdi bizi arayın.

Orhanlı Mah. Derviş Cad. No:24 GAT Plaza Ofis: 1
Tuzla / İstanbul

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Danışmanlığı

ISO 50001 dünya genelinde kabul gören ve tüm enerji türlerini kapsayan Enerji Yönetim Sistemi (EnYS) standardıdır. ISO 50001 EnYS organizasyonların Enerji Verimliliğini yükseltmek için ihtiyaç duyduğu süreç ve sistemleri oluşturmalarını, uygulanmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamaktadır.

ISO 50001 EnYS uygulandığı kuruluşu iyi enerji yönetim uygulamalarına teşvik eder, iyi bir enerji yönetimi ile enerji maliyetlerinin azaltılmasını ve çevreye karşı duyarlılığın oluşmasını sağlar.

ISO 50001 Enerji Yönetimi Standardı ile;

Enerji Yönetimi Standardının kurulması ile enerji tüketimlerinin düşürülmesine bağlı olarak enerji maliyetleri ve enerjide dışa bağımlılık azalır, sera gazı salınımı düşürülerek çevrenin korunmasına katkıda bulunulur.

Ayrıca “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik”te Enerji Yöneticisi bulundurmakta yükümlü olan işletmelerde ISO 50001 Enerji Yönetimi Standardının kurulması zorunludur.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) Hibe Desteklerinden ve Gönüllü Anlaşmalar Hibe Desteklerinden yararlanabilmek için de işletmede ISO 50001 Enerji Yönetimi Standardının mutlaka kurulu olması istenmektedir.

Verimliliğinizi Standartlaştırın!

BEST Enerji Yönetimi, standardın kurulması ve belgelendirimesi konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Standart gereği oluşturulacak olan dokümantasyonun (el kitabı, prosedürler, talimatlar, planlar, listeler, şemalar ve formlar) hazırlanması ve iç tetkiklerin gerçekleştirilmesi uzmanlarımız tarafından desteklenmektedir. Dokümantasyon, firma Yönetim Temsilcisi ile birlikte hazırlanmaktadır. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardı çerçevesinde yaptığımız tüm çalışmalar, enerji maliyetlerini ve seragazı emisyonlarını düşürme esaslıdır. Etkili bir enerji yönetimi ile sistemleri ve prosedürleri belirleyerek sistematiğin kurulmasına ve belgelendirilmesine yardımcı olmaktayız.

ISO 50001 Uyumlu Enerji İzleme Sistemi

Enerji izleme ve yönetim yazılımımız Enerji.Pro, ISO 50001 EnYS’nın öngördüğü izleme ve raporlama özelliklerini karşılamakta ve firmanızın ISO 50001 EnYS’ne geçmesine yardımcı olmaktadır. Enerji izleme ve yönetim sistemimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Enerji.Pro sayfamızı ziyaret ediniz.

Çalışma

BEST Enerji, kurumunuzun ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemine geçmesi için görevlendirdiği ISO 50001 Baş Denetçileri ve Enerji Yöneticileri ile danışmanlık hizmeti vermektedir. 

Hizmet kapsamında alağıdaki çalışmalar yapılmaktadır;

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Danışmanlığı

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Danışmanlığı konusunda firmamızdan teklif alabilirsiniz. Ayrıca ISO 50001 EnYS’nin diğer gereklilikleri olan Enerji Etüdü yapılması, Enerji İzleme Sistemi Kurulması, Enerji Yöneticisi atanması, İç Tetkik yapılması, VAP danışmanlığı konularında da firmamızdan teklif alabilirsiniz.

Mevzuat & Yükümlülük

Enerji Yöneticisi görevlendirmekle yükümlü olan Endüstriyel İşletmeler, Ticari ve Hizmet Binaları ve Kamu Binaları 2023 yılı sonuna kadar ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini tesislerinde kurmalı ve faaliyete geçirmelidir.

Ayrıca Enerji Verimliliği VAP Desteklerinden faydalanmak isteyen kurumlar bu desteklerden yararlanabilmek için ISO 50001 Eneryi Yönetim Sistemine geçmelidir.

SANAYİ TESİSLERİ
TİCARİ ve HİZMET BİNALARI
KAMU BİNALARI

Yıllık Enerji Tüketimi 1.000 TEP ve üzeri olan Endüstriyel işletmeler 2023 yılı sonuna kadar ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurmalı ve belgelendirmelidir.

Tesisinizin TEP hesabını yapmak için TEP Hesap Tablosu'nu kullanabilirsiniz. 

Toplam inşaat alanı 20.000 m2 ve yıllık enerji tüketimi 500 TEP ve üzerinde olan ticari ve hizmet binaları 2023 yılı sonuna kadar ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurmalı ve belgelendirmelidir.

Tesisinizin TEP hesabını yapmak için TEP Hesap Tablosu'nu kullanabilirsiniz. 

Toplam inşaat alanı 10.000 m2 ve yıllık enerji tüketimi 250 TEP ve üzerinde olan ticari ve hizmet binaları 2023 yılı sonuna kadar ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurmalı ve belgelendirmelidir.

Tesisinizin TEP hesabını yapmak için TEP Hesap Tablosu'nu kullanabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi, Enerji Yöneticisi bulundurma zorunluluğu olan Sanayi Tesisleri, Ticari ve Hizmet Binaları ve Kamu Binaları için zorunludur. 

Bu işletmeler 2023 yılı sonuna kadar ISO 50001 EnYS sistemini tesislerinde uygulamak ve belgelendirmek zorundadır.

Ayrıca Enerji Verimliliği VAP desteklerinden faydalanmak isteyen kuruluşlar, bu teşviklerden yararlanmak için ISO 50001 EnYS belgelendirmesini tamamlamış olmaları gerekir.

Yükümlülüğü bulunan işletmelerin 2023 yılı sonuna kadar ISO 50001 EnYS belgelendirmesini yapmaları gerekmektedir.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu 10. maddesi gereği çeşitli idari para cezaları söz konusu olup bu cezalar her yıl yayınlanan tebliğ ile duyurulmaktadır.

Buna göre 2023 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının istediği belge ve bilgilerin iletilmemesi durumunda 566.670 TL. Eksik bilgi iletilmesi durumunda 113.301 TL idari para cezalarıyla karşılaşmak mümkündür.