Ak Alüminyum'a 5. Bölge Desteği

Konya Ak Alüminyum Fabrikasında Soğuk Hadde Makinesinin Verimlisi İle Değişimi Projesi 5. Bölge Teşviklerinden Yararlanmaya Hak Kazandı!

 

Proje Künyesi

Müşteri: Ak Alüminyum
Konum: Konya / Türkiye
Proje tarihi: 2024
Bütçe: $ 3.750.000
Enerji Tasarrufu: 3.050.000 kWh
Amortisman Süresi: 11 Yıl
Teşvik: 5. Bölge Teşvikleri

Broşür

Şirketimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tanıtım dosyalarımızı indirin.

BROCHURE.DOC
1.25M
BROCHURE.PDF
3.81M

BİRLİKTE ÇALIŞMAYA
NE DERSİNİZ?

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 1-2 iş günü içinde size geri döneceğiz. Ya da şimdi bizi arayın.

Orhanlı Mah. Derviş Cad. No:24 GAT Plaza Ofis: 1 Tuzla / İstanbul

Proje Detayları

Konya Ak Alüminyum fabrikasında 2023 yılında yaptığımız Enerji Etüdü çalışmalarımız sırasında mevcut durumda bulunan 2 adet soğuk hadde makinesinin zaman veriminin düşük, fire oranının ise yüksek olması nedeni ile kurum tarafından değiştirilmek istendiğini öğrenmemiz ile birlikte bu makine üzerinde etüt çalışmamızı yoğunlaştırdık.

Yaptığımız çalışmalarda soğuk hadde makinesinin her işlem adımı detaylı incelendi ve makinelerin her adımda tükettiği elektrik enerjisi, basınçlı hava ve soğutma suyu miktarları hassas ölçü aletlerimizle ölçüldü. Ayrıca her işlem süresi ölçülerek işlem sonrasında çıkan fire miktarları ölçüldü.

Yaptığımız ölçümler ile 2 adet hadde makinesinde bir işlem süresinin yaklaşık 4,5 saat sürdüğü ve işlem sonunda %10 fire oluştuğu hesaplanmıştır. Ayrıca hadde makinelerinin spesifik enerji tüketimleri kWh/kg olarak hesaplanmıştır.

Kazanımlar

Mevcut hadde makinelerinin daha verimli bir soğuk hadde makinesiyle değişimi ile ilgili çalışmalar/hesaplamalar yapılmıştır. Ayrıca Ak Alüminyum’un bu proje için 5. bölge teşviklerinden yararlanabileceği ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. 

Hesaplamalar sonucunda:

soguk hadde e1716044316546
172792808 102198805336489 1568483447141474546 n e1716044161534

Projemiz 5. Bölge Destekleri Almaya Hak Kazandı

Projenin 5. Bölge Desteklerinden yararlanabilmesi için gerekli proje raporu tarafımızdan oluşturulmuş ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na gerekli başvurular Ak Alüminyum tarafından yapılmıştır.

Yatırım maliyeti $3.750.000 (120 milyon TL) olan  “Soğuk Hadde Makinesinin Verimlisi ile Değişimi” Projemiz, Enerji ve Sanayi bakanlıklarımızın ikisinden de tam onay almış ve projemiz için 5. Bölge Teşviklerinden yararlanmaya hak kazanmıştır 👍

Projemiz için 5. Bölge Destekleri kapsamında;

almaya hak kazanmış ve yatırım teşvik belgesi düzenlenmiştir.

Böylece Enerji Verimliliği projemiz kapsamında Ak Alüminyum hem enerji maliyetlerini düşürecek, hem fire oranını azaltacak hem de iş süresinden ciddi tasarruf sağlayacaktır.

Ayrıca bu projenin uygulanması ile proje maliyetinin önemli bir kısmı için kurum 5. bölge desteklerinden faydalanacaktır.

Enerji Verimliliği Hibe ve Destekleri

Enerji Verimliliği yatırımlarına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından çeşitli destekler verilmektedir. Bunlar VAP Destekleri, 5. Bölge Destekleri, Gönüllü Anlaşmalar, KOSGEB Yeşil Dönüşüm Programı teşvikleridir.

Yukarıda belirtilen teşvikler haricinde Enerji Verimliliği projeleri çeşitli finansman modelleri ile desteklenmekte hatta projenin sağladığı tasarruftan kendi maliyetini ödeyeceği çeşitli ESCO (tasarruf paylaşımı) modelleri bulunmaktadır.

Enerji verimliliği yatırımlarınızın mühendislik çalışmaları, uygulanması ve desteklerden yararlanması hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.